nl fr en
×

hillewaere | News_Detail

Registratierechten stijgen in 2027: waarom 2026 een interessant verkoopmoment kan zijn

Registratierechten stijgen in 2027: waarom 2026 een interessant verkoopmoment kan zijn

Tom Claes | 09 10 2026

Overweegt u om uw woning te verkopen? Dan kan de aangekondigde verhoging van de registratierechten een extra reden zijn om uw plannen nog dit jaar concreet te maken. De Vlaamse Regering kondigde aan dat het verkooprecht voor de enige eigen woning vanaf 1 januari 2027 stijgt van 2% naar 3%. 

Dit betekent concreet dat de koper vanaf 1 januari 2027 meer registratiebelasting betaalt wanneer hij in Vlaanderen de enige eigen woning koopt. 

Het verkooprecht is de belasting die de koper aan de Vlaamse overheid betaalt bij de aankoop van een bestaande woning. 

Die verhoging wordt betaald door de koper, maar kan ook voor u als verkoper relevant zijn. Wie aan de voorwaarden voldoet en nog in 2026 koopt, kan namelijk enkele duizenden euro’s besparen. Dat geeft kandidaat-kopers die vandaag al actief zoeken een bijkomend argument om vóór het einde van het jaar tot aankoop over te gaan. 

De Vlaamse Belastingdienst (VLABEL) gaf op 1 oktober meer duidelijkheid over de overgang. Bij een klassieke verkoopovereenkomst is volgens het huidige standpunt de datum waarop de overeenkomst wordt gesloten bepalend. Wordt het compromis voor uw woning nog in 2026 gesloten, dan kan uw koper dus nog in aanmerking komen voor het tarief van 2%, ook wanneer de notariële akte pas in 2027 wordt verleden. 

Een financieel voordeel voor uw kandidaat-koper 

De grootte van deze “win” hangt uiteraard af van de verkoopprijs. 

Verkoopt u uw woning bijvoorbeeld voor 500.000 euro? Dan bedraagt het verkooprecht voor een koper die aan de voorwaarden voldoet vandaag 10.000 euro. Aan 3% wordt dat 15.000 euro. Bij een verkoopprijs van 750.000 euro loopt het verschil tussen de twee op tot 7.500 euro. 

Voor u als verkopende partij verandert dat uiteraard niets aan de verkoopprijs die u ontvangt. Maar voor uw kandidaat-koper kan het wel een voelbaar verschil maken in het totale aankoopbudget en dus een extra argument zijn om sneller tot de effectieve aankoopbeslissing over te gaan. 

Als u vandaag al overweegt om te verkopen, kan het daarom interessant zijn om uw plannen niet uit te stellen. U speelt dan mogelijk nog in op kandidaat-kopers die het huidige tarief wensen te benutten. 

Een verkoop vraagt tijd 

Uw woning op de markt brengen en de effectieve compromisondertekening zijn niet altijd stappen die per definitie kort op elkaar volgen. Een effectieve verkoop is onderhevig aan tal van factoren. Een doordachte verkoop begint daarom steeds met een correcte waardebepaling en een sterke presentatie, gevolgd door de juiste marktintroductie, goed begeleide bezoeken en onderhandelingen met kennis van zaken. 

Wil u uw koper nog de mogelijkheid bieden om onder het huidige tarief te kopen, dan moet de verkoopovereenkomst (het compromis) in principe vóór 1 januari 2027 tot stand komen. 

Dat betekent niet dat u uw verkoop moet forceren. Wel dat het verstandig kan zijn om nu al te bekijken wat uw eigendom waard is, hoe het vandaag in de markt ligt en welke timing realistisch is. Zo behoudt u voldoende ruimte om uw verkoop zorgvuldig aan te pakken en neemt u dit extra voordeel meteen nog mee.  

De datum van het compromis wordt cruciaal 

Voor een klassieke onderhandse verkoopovereenkomst kijkt VLABEL naar de datum waarop de verkoopovereenkomst tot stand komt. Wordt die vóór 1 januari 2027 gesloten, dan kan uw koper nog in aanmerking komen voor het tarief van 2%, ook wanneer de authentieke akte pas later wordt verleden. Uiteraard moet de koper ook aan alle andere voorwaarden voor het verlaagde tarief voldoen. 

Er is echter nog een belangrijke nuance. 

Wordt bij uw verkoop gewerkt met een wederzijdse aankoop-verkoopbelofte, ook wel gekruiste optie genoemd, dan gelden er andere regels. Volgens VLABEL komt de verkoop in dat geval pas tot stand bij het verlijden van de authentieke akte. Wordt zo’n overeenkomst in december 2026 ondertekend en vindt de akte pas in 2027 plaats, dan geldt volgens het huidige standpunt het nieuwe tarief van 3%. 

Niet alleen wanneer er wordt getekend is dus belangrijk in dit geval, maar ook welke juridische overeenkomst bij uw verkoop wordt gebruikt. 

De effectieve datum moet aantoonbaar zijn 

Bij een klassiek compromis volstaat een datum op papier niet automatisch. VLABEL vraagt dat de notaris in de authentieke akte een fiscale verklaring opneemt waarin wordt bevestigd dat de verkoopovereenkomst vóór 1 januari 2027 werd gesloten. 

Bij twijfel kan de belastingdienst bijkomende bewijsstukken vragen, zoals een bewijs van betaling van een voorschot, een formele leningsaanvraag of de datum waarop de notaris met de voorbereidende opzoekingen begon. Voor authentieke akten die na 30 april 2027 worden verleden, zullen dergelijke bewijsstukken sowieso worden opgevraagd. 

Een correcte begeleiding en documentatie van uw verkooptraject wordt daardoor des te belangrijker. Onze juridische dienst kan u hierbij steeds correct adviseren. 

Overweegt u te verkopen? Maak uw plannen tijdig concreet 

Het juiste moment om uw woning te verkopen wordt uiteraard door meer bepaald dan fiscaliteit alleen. De waarde van uw eigendom, de marktsituatie en uw persoonlijke plannen blijven doorslaggevend. 

Maar als verkopen sowieso al op uw radar stond, krijgt u er nu wel een extra element bij om rekening mee te houden. Tot eind 2026 kunnen kandidaat-kopers die aan de voorwaarden voldoen nog gebruikmaken van het huidige tarief van 2% registratierechten. Vanaf 2027 wordt dat volgens de aangekondigde regeling 3%. 

Wacht daarom niet tot uw verkoopplannen volledig vastliggen om de eerste stap te zetten. Een gesprek met een vastgoedexpert uit uw regio geeft u zicht op de waarde van uw eigendom, de lokale marktsituatie en een realistische aanpak om uw woning nog dit jaar op de markt te brengen. 

Benieuwd wat dit concreet betekent voor uw verkoopplannen? Maak een afspraak met onze Hillewaere makelaar in uw regio. Samen bekijken we de waarde van uw eigendom, de mogelijkheden in de huidige markt en welke timing voor uw verkoop het meest aangewezen is.

Disclaimer: dit artikel is gebaseerd op de informatie die beschikbaar is op het moment van publicatie en op het standpunt van VLABEL van 1 oktober 2026. De aangekondigde wijzigingen moeten nog definitief in regelgeving worden omgezet. Latere regelgeving, verduidelijkingen of standpunten van de bevoegde instanties kunnen de hierboven beschreven toepassing nog wijzigen.